Porwanie Sabinek

15 września 2013
Porwanie Sabinek, Julian Tuwim, reż. Emilian Kamiński, Teatr Kamienica

Zakręcona historia rodziny z pewnej podwarszawskiej miejscowości, której perypetie okazały się być mi zaskakująco bliskie.

Porwanie Sabinek to tytuł dość przewrotny. Spektakl opowiada historię, która dzieje się na początku XX wieku w Otwocku. Do miasta przyjeżdża… teatr! Wydarzenie niecodzienne i przez wielu wyczekiwane. Zrządzeniem losu na afiszu pojawia się sztuka napisana przez samego… profesora Owidowicza! I jest to nic innego jak Porwanie Sabinek. W domu Owidowiczów wybucha panika, bo despotyczna profesorowa nie uznaje teatru – to przecież największa rozpusta. ;) Profesor jednak nie rezygnuje ze swojej życiowej szansy. Na samą myśl o debiucie jego dzieła przepełnia go niezwykłe podekscytowanie i pod nieobecność żony z radością udaje się do pobliskiego kasyna. Kasyna, w którym obecnie mieści się liceum, w którego murach spędziłam trzy piękne lata…

Porwanie Sabinek czaruje nieprzewidzianymi zwrotami akcji, dobrym tempem, barwną i stylową scenografią, a także imponującą grą aktorską. Fantastycznie gra Dorota Kamińska w roli silnej i władczej prowincjonalnej profesorowej. Nie gorzej wypada Emilian Kamiński wcielający się w dyrektora teatru. Stworzył niezwykle wyraźną i ciekawą postać, która pokazuje z jaką łatwością przychodzi mu kreowanie wybranej roli. Na tle tak znakomitych aktorów kompletnie rozczarowuje gra Mikołaja Krawczyka, bez charakteru czy werwy. Ale dla przeciwwagi miłą niespodzianką okazali się Ewa Lorska i Michał Rolnicki bez których nie wyobrażam sobie Porwania Sabinek. Granie lekko przerysowanych postaci sprawia, że aktorzy świetnie się bawią, a widzowie razem z nimi.

Porwanie Sabinek można podsumować, jako muzyczną zabawę o zabarwieniu kabaretowym. Ujmuje szczerością i wyważoną dawką ironii. Spektakl wpisuje się w konwencję prostego teatru z przemyślanym konceptem, dobrą obsadą i realizacją. Pozycja uniwersalna, dla fanów wodewilowych klimatów obowiązkowa.
Agnieszka Zawadka
Latest posts by Agnieszka Zawadka (see all)
kochamteatr.info