Przez park na bosaka

29 czerwca 2014

Przez park na bosaka, Neil Simon, reż. Tomasz Szafrański, Teatr Kwadrat

Prawda jest taka, że komedie nie należą do moich ulubionych sztuk. Zdarzają się jednak wyjątki – dziś o jednym z nich kilka słów. Przez park na bosakaNie bawią mnie proste teksty, nie śmieszą banalne dowcipy, nie przyciąga mnie nawet znana obsada. Poza Teatrem Współczesnym nie znałam drugiego takiego, który potrafiłby zręcznie pokazać komedie. Do czasu. Ostatnio zaliczyłam mini maraton komediowy w Teatrze Kwadrat. Przyznam, że dość udany. :) Dziś kilka słów o spektaklu Przez park na bosaka.

Historia może i banalna – świeżo upieczone małżeństwo wprowadza się do upragnionego mieszkania. Okazuje się, że nie jest ono spełnieniem ich marzeń o własnym M. Brak mebli i ogrzewania, dziura w suficie z widokiem na… niebo, obdrapane ściany i zepsuty domofon to tylko niektóre smaczki, które czekały na Corrie i Paula w ich nowym mieszkaniu. Jakby tego było mało, na głowę spada im niepokojący sąsiad i nadopiekuńcza teściowa. Czy małżeństwo Bratterów wytrzyma całe to zamieszanie?

Przez park na bosaka ogląda się jak doskonały sitcom, z tą różnicą, że tu wszystko dzieje się na żywo. Historia doskonale wciąga, angażuje i bawi widza. Wszystko w klimacie amerykańskich lat 60. Akcja toczy się w niesamowitym tempie. Rozbiegana Corrie wypełnia spektakl niespożytą dawką entuzjazmu i opiekuńczości właściwej amerykańskim gospodyniom. W tej roli zaskakuje Marta Żmuda-Trzebiatowska, która urzeka kobiecością, kokieterią i lekkim humorem. Emanuje z niej niewypowiedziana wrażliwość – nawet kiedy podczas kłótni z Paulem wybucha niczym wulkan. Dla równowagi Paul (Kamil Kula) wydaje się być dosyć sceptyczny i wywarzony. Do decyzji Corrie podchodzi z dystansem, co często wyprowadza ją z równowagi. Ona w zwiewnej sukience z opaską na włosach, on w garniturze z aktówką w dłoni – razem tworzą wspaniały duet! Prawie równie piękny, jak Ethel – matka Corrie, i Victor – węgierski sąsiad Bratterów, których Corrie próbuje zeswatać. W roli Ethel występuje Ewa Ziętek, zaś w roli sąsiada Marek Siudym. Ta para to kolejny dowód, że aktorzy telewizyjni lepiej wypadają na deskach teatru. Dawno nie płakałam ze śmiechu tak jak podczas scen z ich udziałem. To trzeba zobaczyć! Bardzo charakterystyczna Ziętek rozbraja stoickim spokojem i nieopisanym sarkazmem w głosie. Z kolei Siudym zaskakuje fenomenalną rolą dyndasa. Bardzo wyraźne postacie sprawiają, że obsady nie można podzielić na lepsze i gorsze role. W Przez park na bosaka każdy jest w swojej roli najlepszy – po prostu. Razem tworzą wybuchową mieszankę.

Teatr Kwadrat cenię za dbałość o szczegół. Tu nie ma półśrodków. Świetny scenariusz, wzorowa reżyseria, przemyślana scenografia i wyraziste postacie sprawiają, że Przez park na bosaka nabiera niezwykłej wiarygodności. Można odnieść wrażenie, że akcja dzieje się tu i teraz. Może dlatego tak naturalnie bawi widza?

Przez park na bosaka pokazuje, że zabawna komedia nie musi być tandetna. Ten spektakl polecam zobaczyć dla klimatycznej scenografii, fenomenalnej obsady, muzyki Adama Sztaby, czy po prostu dla dobrego żartu sytuacyjnego. Polecam szczególnie niedowiarkom – w stolicy są komedie warte zobaczenia.

Agnieszka Zawadka
Latest posts by Agnieszka Zawadka (see all)
kochamteatr.info

Polityka cookies