Konserwator

8 marca 2015

Konserwator, reż. Tomasz Dutkiewicz, Teatr Komedia

Kłamstwo ma krótkie nogi – tak mógłby brzmieć podtytuł Konserwatora, komedii pełnej życiowych zawirowań.

Konserwator

Historia zaczyna się od wizyty Jean-Pierra (Jan Jankowski) w paryskim wydawnictwie Severine (Maria Pakulnis). Były mąż niemal błaga ją o jakąkolwiek pracę. Zdradzona przed laty Severine nadal czuje do Jean-Pierra urazę. Kobieta chce utrzeć nosa byłemu mężowi i funduje mu lekcję pokory zatrudniając go na stanowisku konserwatora… powierzchni płaskich. Oczywiście nikt nie może dowiedzieć się kim naprawdę jest JP, dlatego w firmie przedstawia się zmyślonym nazwiskiem. Okazuje się, że nie tylko Jean-Pierr i Severine skrywają przed innymi małą tajemnicę. Kłamie też narzeczony Severine, ich asystentka i goniec też. Jak wiadomo kłamstwo ma krótkie nogi, więc wszystko prędzej czy później wychodzi na jaw. I tu zaczyna się prawdziwa komedia.

Konserwatora zaliczam do całkiem przyzwoitych komedii. Prosta fabuła, przyzwoita scenografia i obsada też. Scenę dominuje Maria Pakulnis w roli Severine – energicznej, nieco krzykliwej, a na pewno mocno zakręconej kobiety. Na pozór twarda babka, ale jak się okazuje, mimo skrywanej przez lata urazy, potrafi kochać. Jej serce na nowo rozgrzewa Jan Jankowski w roli Jean-Pierra. Postać mało wyrazista, choć z czasem nabiera charakteru. Konserwator potwierdza też, że Bartek Obuchowicz może przez całe życie grać wyluzowanego młodzieniaszka i tak będzie wiarygodny. Absolutnym zaskoczeniem wieczoru jest rola Grzegorza Pawlaka, który w kilku słowach i gestach kradnie serce widza. Jedyne co można zarzucić Konserwatorowi to uciekanie do prostych (prostackich?) chwytów – naprawdę wulgaryzmy nie muszą tu padać, żeby sens został zachowany a widownia roześmiana.

Do Teatru Komedia nigdy nie było mi po drodze. Nie wiem jak to możliwe, bo teatr piękny – wrażenie robi nie tylko kolosalna i zadbana przestrzeń widowni, ale przede wszystkim zjawiskowa kopuła. Spektakle też mają niczego sobie, to znaczy, że jeszcze tu wrócę.

Agnieszka Zawadka
Latest posts by Agnieszka Zawadka (see all)
kochamteatr.info

Polityka cookies