Konserwator

8 marca 2015

Konserwator, reż. Tomasz Dutkiewicz, Teatr Komedia

Kłamstwo ma krótkie nogi – tak mógłby brzmieć podtytuł Konserwatora, komedii pełnej życiowych zawirowań.

Konserwator

Historia zaczyna się od wizyty Jean-Pierra (Jan Jankowski) w paryskim wydawnictwie Severine (Maria Pakulnis). Były mąż niemal błaga ją o jakąkolwiek pracę. Zdradzona przed laty Severine nadal czuje do Jean-Pierra urazę. Kobieta chce utrzeć nosa byłemu mężowi i funduje mu lekcję pokory zatrudniając go na stanowisku konserwatora… powierzchni płaskich. Oczywiście nikt nie może dowiedzieć się kim naprawdę jest JP, dlatego w firmie przedstawia się zmyślonym nazwiskiem. Okazuje się, że nie tylko Jean-Pierr i Severine skrywają przed innymi małą tajemnicę. Kłamie też narzeczony Severine, ich asystentka i goniec też. Jak wiadomo kłamstwo ma krótkie nogi, więc wszystko prędzej czy później wychodzi na jaw. I tu zaczyna się prawdziwa komedia.

Konserwatora zaliczam do całkiem przyzwoitych komedii. Prosta fabuła, przyzwoita scenografia i obsada też. Scenę dominuje Maria Pakulnis w roli Severine – energicznej, nieco krzykliwej, a na pewno mocno zakręconej kobiety. Na pozór twarda babka, ale jak się okazuje, mimo skrywanej przez lata urazy, potrafi kochać. Jej serce na nowo rozgrzewa Jan Jankowski w roli Jean-Pierra. Postać mało wyrazista, choć z czasem nabiera charakteru. Konserwator potwierdza też, że Bartek Obuchowicz może przez całe życie grać wyluzowanego młodzieniaszka i tak będzie wiarygodny. Absolutnym zaskoczeniem wieczoru jest rola Grzegorza Pawlaka, który w kilku słowach i gestach kradnie serce widza. Jedyne co można zarzucić Konserwatorowi to uciekanie do prostych (prostackich?) chwytów – naprawdę wulgaryzmy nie muszą tu padać, żeby sens został zachowany a widownia roześmiana.

Do Teatru Komedia nigdy nie było mi po drodze. Nie wiem jak to możliwe, bo teatr piękny – wrażenie robi nie tylko kolosalna i zadbana przestrzeń widowni, ale przede wszystkim zjawiskowa kopuła. Spektakle też mają niczego sobie, to znaczy, że jeszcze tu wrócę.

Agnieszka Zawadka
Latest posts by Agnieszka Zawadka (see all)