Jak pokazują wyniki sondażu przeprowadzonego przez TNS Polska, aż 84% Polaków nie było ani razu w teatrze w 2014 roku. Kto i dlaczego nie chodzi do teatru?
Sondaż TNS Polska przeprowadzono w związku z przypadającą w tym roku 250. rocznicą powstania Teatru Narodowego i ogłoszeniem roku 2015 Rokiem Polskiego Teatru Publicznego. Podobne pytania zadano Polakom w 1959 r. Badanie przeprowadzono w dniach 16-21 stycznia 2015 na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat, techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).
Aż 84% Polaków nie było ani razu w teatrze w 2014, 16% przynajmniej raz obejrzało sztukę teatralną, a zaledwie 2% odwiedziło teatr częściej niż trzy razy w roku. Jak się okazuje, to kobiety chodzą do teatru częściej. Dane dotyczące osób, które nie chodzą do teatru, nie zaskakują – głównie są to osoby z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym oraz mieszkające na wsi. Co ciekawe, 30% respondentów zadeklarowało, iż zależy im na częstszym oglądaniu sztuk teatralnych na żywo.
Aż 47% respondentów pragnących zwiększyć liczbę wizyt w teatrze, za największą przeszkodę uznaje zbyt wysoką cenę biletów. 33% wskazuje za przyczynę brak wolnego czasu, 26% trudności komunikacyjne, zaś 14% zmęczenie po pracy. Nieco mniej, bo zaledwie 8% respondentów napotyka trudności w zakupie biletów, 7% wskazuje odpowiedniego repertuaru, a 2% nie ma odpowiedniego stroju.