Dlaczego Polacy nie chodzą do teatru [infografika]

6 kwietnia 2015

Jak pokazują wyniki sondażu przeprowadzonego przez TNS Polska, aż 84% Polaków nie było ani razu w teatrze w 2014 roku. Kto i dlaczego nie chodzi do teatru?

Polacy w teatrze [infografika]

Sondaż TNS Polska przeprowadzono w związku z przypadającą w tym roku 250. rocznicą powstania Teatru Narodowego i ogłoszeniem roku 2015 Rokiem Polskiego Teatru Publicznego. Podobne pytania zadano Polakom w 1959 r. Badanie przeprowadzono w dniach 16-21 stycznia 2015 na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat, techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI). 

Co pokazują wyniki badania?

Aż 84% Polaków nie było ani razu w teatrze w 2014, 16% przynajmniej raz obejrzało sztukę teatralną, a zaledwie 2% odwiedziło teatr częściej niż trzy razy w roku. Jak się okazuje, to kobiety chodzą do teatru częściej. Dane dotyczące osób, które nie chodzą do teatru, nie zaskakują – głównie są to osoby z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym oraz mieszkające na wsi. Co ciekawe, 30% respondentów zadeklarowało, iż zależy im na częstszym oglądaniu sztuk teatralnych na żywo.

Dlaczego więc Polacy nie chodzą do teatru?

Aż 47% respondentów pragnących zwiększyć liczbę wizyt w teatrze, za największą przeszkodę uznaje zbyt wysoką cenę biletów. 33% wskazuje za przyczynę brak wolnego czasu, 26% trudności komunikacyjne, zaś 14% zmęczenie po pracy. Nieco mniej, bo zaledwie 8% respondentów napotyka trudności w zakupie biletów, 7% wskazuje odpowiedniego repertuaru, a 2% nie ma odpowiedniego stroju.

Polacy w teatrze

Agnieszka Zawadka

Agnieszka Zawadka

Ambasadorka teatru z zamiłowania, pedagog z wykształcenia, marketerka z zawodu, amatorka fotografii z doskoku. Zawsze blisko ludzi, ich potrzeb i emocji. Angażuje się we wszystko, co czuje, że warto robić.
Agnieszka Zawadka

Latest posts by Agnieszka Zawadka (see all)

4 komentarze
6 kwietnia 2015 @ 19:35

Wszystkie te niezbyt mądre uzasadnienia niechodzenia do teatru można by prosto odszyfrować: „Zawsze mówiono mi, że wypada chodzić do teatru, bo tak robią wykształceni ludzie, ale dla mnie to nudne. Nie wypada mi się przyznać, więc wymyślę jakikolwiek powód i dodam, że chciałbym chodzić częściej, ale zły świat mi nie pozwala”. :) Intelektem wyjątkowo nie popisali się respondenci wskazujący na trudności z zakupem biletu, biedacy nie mieli pojęcia, że już od lat teatry sprzedają je online. Jedynym spośród tych argumentów, który zapewne jest prawdziwy, są trudności komunikacyjne. Rzeczywiście mieszkańców wsi często od najbliższego teatru może dzielić i sto kilometrów. Cena biletów może być co najwyżej powodem rzadszego chodzenia do teatru, bo te 15 czy 20 złotych na wejściówkę to naprawdę można wygrzebać nawet z rolniczej emerytury. Sprawdziłam moje statystyki. W 2014 roku byłam w teatrze sześć razy. Czemu nie częściej? Bo mi się nie chciało. Mogłabym zgrabnie wymówić się cenami biletów, ale byłby to trzeci rodzaj prawdy wg Tischnera, bo założę się, że na piwo wydałam w całym roku więcej.

Odpowiedz
  Janko M.
  29 sierpnia 2016 @ 04:04

  „Intelektem wyjątkowo nie popisali się respondenci wskazujący na trudności z zakupem biletu, biedacy nie mieli pojęcia, że już od lat teatry sprzedają je online.”
  Trudności te wynikają z braku biletów. W tym roku zobaczę na żywo 60 przedstawień. Bilety kupuję zazwyczaj 4-6 miesięcy wcześniej, bo inaczej bym ich po prostu nie dostał.
  Zbyt wysoka cena biletu jako główny powód to rzeczywiście wielka bzdura. Fakt, za niektóre przedstawienia płacę 140 zł, ale jest wiele takich, które kosztują 20 zł, a na to stać absolutnie każdego.

  Odpowiedz
Nina
25 stycznia 2016 @ 03:35

Nikt do teatru nie chodzi, a bilety są wyprzedane na pół roku przed spektaklem…
Tak samo opera czy filharmonia.

Odpowiedz
14 września 2016 @ 19:29

Infografika cudna, ale dane przerażające

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*