Przekręt (nie)doskonały

7 września 2015

Przekręt (nie)doskonały, czyli kto widział Pannę Flint?, Donald Churchill i Peter Yeldham, reż. Andrzej Rozhin, Teatr Capitol

Spektakl dla miłośników prostych komedii i/lub dla poszukiwaczy kreatywnych sposobów rozliczenia podatków. Oglądanie na własną odpowiedzialność!

Przekręt (nie)doskonały - Teatr Capitol

Światowa premiera Przekrętu odbyła się w Theatre Royal Windsor w 1984 roku, a tekst spektaklu przetłumaczono dotychczas na 15 języków. Sztuka podobno nie schodzi z afisza, ale nic w tym dziwnego, bo temat przekrętów jest zawsze aktualny. Afery finansowe z politykami, urzędnikami i celebrytami w rolach głównych są na porządku dziennym i nie robią już na nas większego wrażenia. Ba! Czasami zwykli obywatele wręcz zazdroszczą takiej zaradności. A co by było, gdyby…

Historia, którą porusza Przekręt (nie)doskonały wydaje się być banalna. Ktoś chciał zwiększyć zyski, więc wymyślił koszty. Ktoś inny chciał jeszcze na tym przekręcie zarobić. Kto? Tego do końca nie wiadomo. Wiadomo tylko, że Panna Flint ma przechlapane, a fiskus nigdy nie odpuszcza.

Na pierwszy rzut oka – komedia jakich wiele. Prosta historia, niewyszukana sceneria i zwyczajne kostiumy. Takie właśnie warunki dają pole do popisu aktorom. W obsadzie same znane nazwiska i lubiani aktorzy. Skład obsady, którą widziałam to: Joanna Moro, Rafał Cieszyński, Dorota Chotecka, Bogdan Kalus, Jacek Kopczyński, Maria Dejmek. Jak poradzili sobie z powierzonymi rolami? Jedni dobrze, drudzy lepiej. Przekręt (nie)doskonały na pewno warto zobaczyć dla tercetu: Moro, Cieszyński, Kopczyński. Moro w roli Sary, zaradnej księgowej, której nie brakuje klasy, wdzięku i sprytu. Cieszyński w roli nierozgarniętego Toma, znanego botanika i byłego męża księgowej. Kopczyński w zaskakującej roli ekscentrycznego pana dbającego o dom Toma – wypadł zdecydowanie najlepiej!

Przekręt (nie)doskonały to dawka brytyjskiego humoru. Świetnie skonstruowana, ciekawa, wciągająca. 160 min spektaklu mija w mgnieniu oka. Przyjemna propozycja na jesienny wieczór.

Agnieszka Zawadka
Latest posts by Agnieszka Zawadka (see all)
kochamteatr.info

Polityka cookies