Ciotka Karola 3.0

25 listopada 2015

Ciotka Karola 3.0, Brandon Thomas, reż. Andrzej Nejman, Teatr Kwadrat

Jedna z najlepszych fars w Warszawie. Doskonała obsada, bogata scenografia, fantastyczna reżyseria to niejedyne powody, dla których warto ją zobaczyć.

Ciotka Karola 3.0

Ten spektakl widziałam dawno, dawno temu. Dziwnym zbiegiem okoliczności recenzja utknęła w szkicach, zadręczając mnie myślami o jej publikacji. Nadrabiam więc zaległości, bo spektakl należy do zdecydowanie najlepszych komedii wystawianych w stolicy. Na samą myśl o Ciotce Karola 3.0 uśmiech sam ciśnie się na usta.

Ciotka Karola 3.0 to dziewiętnastowieczna angielska farsa, która na deskach Teatru Kwadrat brzmi i wygląda zdecydowanie bardziej nowocześnie. Wszystko za sprawą bogatej scenografii, bajecznych kostiumów, niezwykłej muzyki i genialnej reżyserii! Nie, nie przesadzam. W Ciotce Karola 3.0. klasyka i współczesność przeplatają się i uzupełniają jednocześnie, dając obraz estetyczny i arcyciekawy. Prawdziwa uczta dla oczu. W tym samym czasie uszy chłoną genialne teksty, słyszą absurdalny humor i napawają się muzyką oraz piosenkami napisanymi przez samego Czesława Mozila. To, co dzieje się na scenie, przechodzi wszelkie oczekiwania.

Akcja spektaklu nie jest wbrew pozorom skomplikowana – ot, ciotka planuje odwiedzić siostrzeńca. Jednak pieprzu całej historii dodają pewne szczegóły. Siostrzeniec cieszy się na przyjazd bogatej ciotki, bo wie, że w jej obecności będą mogły odwiedzić go również piękne panny. Tak, to te czasy, gdzie przyzwoitka była nieodłącznym elementem spotkań kawalerów i panien. Wtem, okazuje się, że ciotka odwołuje przyjazd, a ktoś postanawia ją zastąpić. Mistyfikacji tej towarzyszy lawina przezabawnych sytuacji. Akcja komplikuje się z minuty na minutę, przewybornie bawiąc tym widownię.

Tylu znakomitych ról nie widziałam chyba w żadnej komedii. W obsadzie znaleźli się: Kamil Kula, Michał Rolnicki, Katarzyna Glinka, Marta Żmuda Trzebiatowska, Grzegorz Wons, Andrzej Grabarczyk, Lucyna Malec, Anna Karczmarczyk i (genialny) Michał Lewandowski. Wszyscy oni pokazują, że aktorzy młodszego i starszego pokolenia potrafią razem doskonale współgrać, tworząc niezapomniane przedstawienie.

Ciotka Karola 3.0 to najlepsza farsa, jaką widziałam w Teatrze Kwadrat. Oczarowała mnie epokowym klimatem, rozbrajającym dowcipem i niezwykłą muzyką. Ogromne brawa należą się za reżyserię i produkcję tak fantastycznej sztuki!

Agnieszka Zawadka
Latest posts by Agnieszka Zawadka (see all)
kochamteatr.info

Polityka cookies