Teatr bez wychodzenia z domu – sprawdzone sposoby!

30 listopada 2015

Czy można obejrzeć spektakl lub posłuchać opery bez wychodzenia domu? Teraz to możliwe – dzięki nowym technologiom mamy teatr online, a więc wiele spektakli teatralnych można obejrzeć przez internet.

rp_seats.png

Wyjście do teatru wiąże się z kosztami – bo trzeba kupić bilet, stratą czasu – bo trzeba do teatru dojechać, dyskomfortem – bo trzeba czasem pokonać śnieżycę/ulewę/wichurę, aby do tego teatru dotrzeć. To niejedyne powody dlaczego Polacy nie chodzą do teatruJak pokazuje badanie TNS Polska, nie chodzimy do teatru nawet przez brak odpowiedniego stroju!

Na szczęście, żyjemy w pięknych czasach. To, co kiedyś było niedostępne, dziś często jest na wyciągnięcie ręki. Technologia ułatwia nam życie w wielu sferach, również dając dostęp do kultury. Nie tylko dostarcza informacji o wydarzeniach czy sztukach, ale nawet pozwala zobaczyć spektakl teatralny bez wychodzenia z domu. Niektóre z rozwiązań, jakie oferują internet czy telewizja, nie są jedynie namiastką teatru. Niekiedy wrażenia z oglądania sztuki za pośrednictwem tych mediów są wręcz zdumiewające! Oto kilka sposobów na obejrzenie sztuki w domowym zaciszu.

NINAteka

NINAteka

NINAteka to mój absolutny numer 1! Platforma umożliwia dostęp do treści audio i video – bezpłatnych i płatnych. Wśród nich są liczne spektakle, opery, słuchowiska, przedstawienia taneczne. W serwisie można obejrzeć zwiastuny, wywiady, dokumenty, wykłady, reportaże i wiele innych. Co ważne, wybrane treści dostępne są z napisami lub z tłumaczeniem migowym dla osób niesłyszących lub tylko ze ścieżką dźwiękową dla osób niewidomych. W katalogu można znaleźć również materiały tylko dla uczniów i nauczycieli. Bardzo bogata oferta NINAteki pozwala buszować po niej bez końca. Do NINAteki zaglądam regularnie, obejrzałam m.in. Przygodę, Wiśniowy sad, poruszający wywiad z Danutą Szaflarską.

Teatr Wielki online

VOD Teatr Wielki Opera Narodowa VOD TWON

Świeża inicjatywa Teatru Wielkiego, dzięki której możemy oglądać wybitne dzieła bez wychodzenia z domu. 19 listopada 2015 roku po raz pierwszy w historii pokazano za pomocą internetu spektakl prezentowany na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Jak się okazuje, to data wybrana nieprzypadkowo: 19 listopada w roku 1825 położono kamień węgielny pod budowę gmachu na Placu Teatralnym, a 19 listopada w roku 1965 odbyło się uroczyste otwarcie Teatru Wielkiego po powojennej odbudowie. Jak mówi informacja na stronie TWON, pierwszy streaming Opery Narodowej i inauguracja platformy to jeden z punktów kulminacyjnych obchodów 50-lecia odbudowy. Strasznym dworem Stanisława Moniuszki zainaugurowano platformę streamingową i VOD Opery Narodowej. Pierwsza transmisja spłatała liczne problemy techniczne, ale wierzę, że kolejne będą już przygotowane na tak duże zainteresowanie ze strony widzów. Dzięki platformie  vod.teatrwielki.pl można oglądać transmisje na żywo i nagrania wybranych spektakli oraz zwiastuny przedstawień baletowych, operowych i innych. Serwis bardzo czytelny i prosty w obsłudze. Warto śledzić aktualności Teatru Wielkiego, aby nie przegapić kolejnej transmisji.

Opera Vision

Opera Vision

Co powiecie na operę?  Opera Vision jest miejscem stworzonym dla miłośników opery. Serwis oferuje bardzo szeroką gamę nagrań operowych dzięki współpracy z teatrami partnerskimi z całej Europy. Strona dostępna jest w trzech językach: angielskim, francuskim i niemieckim. OperaVision współpracuje z 29 partnerami z 17 krajów. Przedstawienia można wybierać spośród wielu popularnych tytułów i twórców. Może to dobre rozwiązanie na niedzielny wieczór w domowym zaciszu?

Teatr Telewizji

Teatr Telewizji

Teatru Telewizji chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Telewizyjne spektakle mają się dobrze i można je oglądać za pośrednictwem TVP1, TVP2, TVP Kultura, TV Polonia oraz VOD,. Spektakle Teatru Telewizji to doskonała alternatywa dla mało ambitnych produkcji emitowanych na małym ekranie. Największa scena teatralna w Polsce zaprasza przed ekrany. Spektakle dostępne są też w usłudze VOD (video na żądanie) bezpłatnie: Teatr w VOD.

iTeatr dla dzieci

iTeatr

iTVP założono z myślą o najmłodszych. Jego ideą jest dotarcie z kulturą i sztuką do szkolnej widowni przy wykorzystaniu szerokopasmowego internetu. Z założenia odbiorcami teatralnych wydarzeń są uczniowie szkół oddalonych od wielkomiejskich ośrodków, głównie ze wsi oraz małych i średnich miast. Transmitowany na żywo spektakl może być oglądany w tym samym czasie przez uczniów z całej Polski za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Co prawda, sama nie korzystam z tego rozwiązania, ale liczby mówią same za siebie – od 29 października 2012 roku do 26 czerwca 2015 roku przeprowadzone zostały 43 transmisje, które obejrzało w sumie ponad 1 000 000 widzów z ponad 18 000 szkół. Ciekawy projekt, któremu mocno kibicuję.

Filharmonia online

Filharmonia ONLINE

Na koniec nie lada gratka dla melomanów. Filharmonia Online to projekt, którym jestem zachwycona! Od 30 października 2015 roku dostępne są transmisje internetowe na żywo z koncertów Filharmonii Narodowej. Wszystkie transmisje można oglądać na stronie filharmonia.pl. Widziałam wszystkie transmitowane do tej pory koncerty. Każdy z nich był dostępny w znakomitej jakości zarówno wizualnej, jak i dźwiękowej. Kiedy Michał Urbaniak zagrał popisowy koncert UrbSymphony, szalałam w domu z zachwytu, bo czułam wszystkie emocje panujące na sali. Wrażenia znakomite! Co ważne, koncerty odbywają się w piątki lub soboty, dzięki czemu można spokojnie zrelaksować się we własnym fotelu. Wybrane nagrania koncertów (nie tylko tych nowych) dostępne są na stronie Filharmonii Narodowej w katalogach: wideo i audio, a także na kanale Youtube.

Teatr Polskiego Radia

Teatr Polskiego Radia

Teatr rozwija wyobraźnię, szczególnie gdy się go tylko słyszy! Z dzieciństwa pamiętam Matysiaków, słuchanych z babcią podczas wakacji. Teraz na stronie Polskiego Radia możemy znaleźć sekcję TEATR, a w niej słuchowiska, których można posłuchać na żywo – repertuar znajdziecie TUTAJ, a także słuchowiska Matysiakowie oraz W Jezioranach. Przed świętami Bożego Narodzenia polecam wysłuchać szczególnie Opowieść Wigilijną.

TheMuBa

TheMuBa

#TheMuBa (theatre – music – ballet) to spektakle teatralne, koncerty, przedstawienia baletowe, dostępne w wersji LIVE na nowoczesnej platformie internetowej. Projekt został stworzony przez miłośników sztuki: Borysa Szyca, Jarosława Kuźniara oraz Marka Maślankę. Świeżynka na liście – jeszcze nietestowana; dajcie znać, jak wrażenia :)

 

Jak widzicie, kultura jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Można obcować ze sztuką bez wychodzenia z domu, za darmo i w dowolnie wybranym czasie. A to tylko niektóre sposoby na teatr w domu! Będę aktualizować wpis wraz z pojawiającymi się nowymi możliwościami audio-wizualnymi. Myślę, że warto korzystać z dostępnych rozwiązań, wybierając te, które są dla nas najbardziej dostępne i wygodne. Pamiętajcie, aby sięgać po nie regularnie, bo przybliżają kulturę teatralną, poszerzają horyzonty i dostarczają bezcennych wrażeń. Korzystajcie! :)

Agnieszka Zawadka
Latest posts by Agnieszka Zawadka (see all)
kochamteatr.info

Polityka cookies