Życie jest moim ulubionym nałogiem – Magda Umer

18 listopada 2015

Artystka, która zręcznie łączy wszystkie swoje talenty. Śpiewa, pisze, reżyseruje. Wciąż tworzy i nieustannie zaskakuje kolejnymi dziełami.

Magda Umer

Magda Umer – polska piosenkarka, wykonawczyni poezji śpiewanej, dziennikarka, polonistka, reżyser, scenarzystka, aktorka i autorka recitali. Urodzona 9 października 1949 w Warszawie. Dla mnie artystka, dusza człowiek, kobieta eteryczna. Niegdyś przyjaciółka Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory. Ostatnimi czasy twórczo działa z Andrzejem Poniedzielskim, czego owocem jest m.in. książka Jak trwoga to do bloga.

Umer skradła moje serce reżyserując Białą bluzkę. Jej piosenki towarzyszą mi od lat. Czaruje w nich subtelnością, wrażliwością i nieopisaną ulotnością. Wybitnie łączy lirykę z humorem i elegancją. Umer to kobieta magnez. Przyciąga wzruszającą muzyką i poruszającymi słowami.

Kiedyś podobno nieszczęśliwa i depresyjna, dziś pogodniejsza. W wywiadzie dla Gali Samotnica z poczuciem humoru Umer wyznała: Jestem odludkiem i niełatwo się ze mną zaprzyjaźnić. Mimo pozorów bycia towarzyską i otwartą, jestem straszną samotnicą i trudno znoszę kontakty z ludźmi. Może dlatego w twórczości Umer można odnaleźć utwory pełne smutku, melancholii, refleksji, ale zarazem niezwykle emocjonujące. Takie, których chce się słuchać w samotności, z dala od ludzi i świata. Moim odwiecznym numerem jeden, do którego wracam, jest Oczy tej małej. 

W jednym z wywiadów Umer wyznała: mimo całego pokręcenia i zawirowania, uważam, że życie jest cudem. I nawet gdyby potem miało nic nie być, to i tak warto było. W jej twórczości można dostrzec więcej spokoju, dystansu i wiary w życie. Artystka wyjawiła również, że życie jest jej ulubionym nałogiem.

30 października odbyła się premiera ostatniej płyty Magdy Umer – Duety. Tak młodo jak teraz. Na płycie znalazły się nowe interpretacje i aranżacje utworów dobrze nam znanych. Magda Umer śpiewa je w duetach z najwybitniejszymi artystami polskiej sceny. Wśród nich znaleźli się m.in. Krystyna Janda, Piotr Fronczewski, Anna Maria Jopek, Stanisław Soyka. Każdy z utworów to swoista opowieść, którą śledzi się słowo po słowie. Muszę przyznać, że to płyta doskonała – album z nowej płyty zapętliłam na Spotify i słuchałam go non-stop! Posłuchajcie tylko utworu promującego płytę – Pa-role, w wykonaniu Umer i Gajosa, z tekstem Andrzeja Poniedzielskiego. Kompozycja zupełnie nowa i pełna błyskotliwego humoru. Mnie ten kawałek wzrusza i zachwyca jednocześnie!

Przyznacie sami, że piosenka fantastyczna, prawda?

Płytę możecie kupić  TUTAJ

Agnieszka Zawadka

Agnieszka Zawadka

Ambasadorka teatru z zamiłowania, pedagog z wykształcenia, marketerka z zawodu, amatorka fotografii z doskoku. Zawsze blisko ludzi, ich potrzeb i emocji. Angażuje się we wszystko, co czuje, że warto robić.
Agnieszka Zawadka

Latest posts by Agnieszka Zawadka (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*