Życie jest moim ulubionym nałogiem – Magda Umer

18 listopada 2015

Artystka, która zręcznie łączy wszystkie swoje talenty. Śpiewa, pisze, reżyseruje. Wciąż tworzy i nieustannie zaskakuje kolejnymi dziełami.

Magda Umer

Magda Umer – polska piosenkarka, wykonawczyni poezji śpiewanej, dziennikarka, polonistka, reżyser, scenarzystka, aktorka i autorka recitali. Urodzona 9 października 1949 w Warszawie. Dla mnie artystka, dusza człowiek, kobieta eteryczna. Niegdyś przyjaciółka Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory. Ostatnimi czasy twórczo działa z Andrzejem Poniedzielskim, czego owocem jest m.in. książka Jak trwoga to do bloga.

Umer skradła moje serce reżyserując Białą bluzkę. Jej piosenki towarzyszą mi od lat. Czaruje w nich subtelnością, wrażliwością i nieopisaną ulotnością. Wybitnie łączy lirykę z humorem i elegancją. Umer to kobieta magnez. Przyciąga wzruszającą muzyką i poruszającymi słowami.

Kiedyś podobno nieszczęśliwa i depresyjna, dziś pogodniejsza. W wywiadzie dla Gali Samotnica z poczuciem humoru Umer wyznała: Jestem odludkiem i niełatwo się ze mną zaprzyjaźnić. Mimo pozorów bycia towarzyską i otwartą, jestem straszną samotnicą i trudno znoszę kontakty z ludźmi. Może dlatego w twórczości Umer można odnaleźć utwory pełne smutku, melancholii, refleksji, ale zarazem niezwykle emocjonujące. Takie, których chce się słuchać w samotności, z dala od ludzi i świata. Moim odwiecznym numerem jeden, do którego wracam, jest Oczy tej małej. 

W jednym z wywiadów Umer wyznała: mimo całego pokręcenia i zawirowania, uważam, że życie jest cudem. I nawet gdyby potem miało nic nie być, to i tak warto było. W jej twórczości można dostrzec więcej spokoju, dystansu i wiary w życie. Artystka wyjawiła również, że życie jest jej ulubionym nałogiem.

30 października odbyła się premiera ostatniej płyty Magdy Umer – Duety. Tak młodo jak teraz. Na płycie znalazły się nowe interpretacje i aranżacje utworów dobrze nam znanych. Magda Umer śpiewa je w duetach z najwybitniejszymi artystami polskiej sceny. Wśród nich znaleźli się m.in. Krystyna Janda, Piotr Fronczewski, Anna Maria Jopek, Stanisław Soyka. Każdy z utworów to swoista opowieść, którą śledzi się słowo po słowie. Muszę przyznać, że to płyta doskonała – album z nowej płyty zapętliłam na Spotify i słuchałam go non-stop! Posłuchajcie tylko utworu promującego płytę – Pa-role, w wykonaniu Umer i Gajosa, z tekstem Andrzeja Poniedzielskiego. Kompozycja zupełnie nowa i pełna błyskotliwego humoru. Mnie ten kawałek wzrusza i zachwyca jednocześnie!

Przyznacie sami, że piosenka fantastyczna, prawda?

Płytę możecie kupić  TUTAJ

Agnieszka Zawadka
Latest posts by Agnieszka Zawadka (see all)
kochamteatr.info