Dotknij Teatru!

27 marca 2016

27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji startuje dziś kolejna edycja akcji „Dotknij Teatru”.

Dotknij Teatru 2016

Początki Międzynarodowego Dnia Teatru sięgają 1961 roku – ustanowiono go podczas kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu 27 marca 1957 r.

Z okazji MDT życzę wszystkim aktorom i twórcom teatralnym niekończącej się pasji do sztuki, słowa i człowieka, a sobie i widzom życzę niezapomnianych wrażeń i wielu odkryć. 

Przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru startuje właśnie kolejna edycja Dotknij Teatru – ogólnopolska akcja, która ma zbliżać twórców i widzów. Promuje i popularyzuje sztukę teatru, przez co czyni ją bardziej dostępną. Koordynatorami ogólnopolskimi projektu Dotknij Teatru są Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W ramach projektu Dotknij Teatru odbędą się setki wydarzeń w tym m.in. spektakli, warsztatów, wystaw, prób otwartych, akcji plenerowych, wykładów, spotkań z artystami, koncertów. Wydarzenia będą się odbywać od 27 marca do 3 kwietnia w 60 polskich miastach, m.in. w Gdyni, Olsztynie, Poznaniu, Wrocławiu, Toruniu, Warszawie.

Zobaczcie, co będzie się działo i nie przegapcie wielu ciekawych wydarzeń! 

Harmonogram wydarzeń:
http://dotknij-teatru.pl/harmonogram

Harmonogram wydarzeń (plik pdf do pobrania):
http://dotknij-teatru.pl/pobierz-harmonogram

 

ORĘDZIE DO POLSKIEGO ŚRODOWISKA TEATRALNEGO

Róbmy teatr: sztuka teatru to chwila, która pozwala przyłapać człowieka na autentyczności – pomiędzy jego intencją i pragmatyzmem gracza. Moment, kiedy można ujrzeć ludzką twarz, zanim rozpłynie się w swoim wykreowanym wizerunku.

Żaden człowiek na świecie nie chce pozostać nikim. Pragnie imienia, roli. Wyraża własne pragnienia i tęsknoty w grze – zdobywa uznanie, potwierdzenie własnej wartości. Gra staje się jego żywiołem. Stwarza sobie partnerów i przeciwników, rozpoznaje przyjaciół i wrogów. Człowiek potrzebuje grać, bo tylko tak może uzasadnić własny sens. Buduje swoją rolę, wchodzi w relację z ludźmi, wiąże się ze światem.

Gra, w której chcąc nie chcąc uczestniczymy, toczy się o wolność. Kiedy wolność staje się igraszką, widowisko przestaje być bezpieczne. Rzeczywistość polityczna funduje spektakle, które przestają być obliczalne, jakby jej aktorzy zapomnieli, że przestrzeń gry jest prawdziwa. Może wchłonąć wszystkich jego aktorów wraz ze sceną.

Społeczeństwo spektaklu gubi kierunek, zatracając siebie w grze dla gry. Z powodu pragnień, dla urzeczywistnienia własnych chceń, grę o wolność zamieniamy w granie wolnością.  Żeby wygrać, potrafimy w trakcie rozgrywki zmieniać reguły. Dopiero co burzyliśmy granice i mury, dziś – w masce tolerancji – stawiamy je na nowo, jakbyśmy wyciągali na scenę stare dekoracje. Świat przybiera rozmiary nachalnie teatralnej formy, uruchamianej przez mechanizm starych marionetek w nowych kostiumach.

Tracimy z oczu horyzont.

Wracamy do iluzji.

Ta forma, pomimo że dobrze ją znamy, generuje lęk. Zmiana reguł podczas gry, brak szacunku dla jej praw usuwa grunt spod nóg. Scenę, która jest płaszczyzną równoległą i na której wszyscy jesteśmy jak rozbitkowie na tratwie, zamienia w równię pochyłą.

Zadanie teatru, „którego przeznaczeniem tak dawniej jak i dziś, było i jest służyć niejako za zwierciadło naturze, pokazywać cnocie własne jej rysy, złości żywy jej obraz, a światu i duchowi wieku postać ich i piętno” – wcale się nie zmieniło. Sztuka zdolna jest przenikać przez mury autorytaryzmu, poprzez granice ideologii i wyznania. Jest zdolna przywrócić sens słowom ukradzionym na potrzeby propagandy. Zdjąć uśmiech z maski hipokryzji, by bez pogardy spojrzeć drugiemu człowiekowi w twarz.

„Musimy coś zrobić, co by od nas zależało…” – artysta świadczy dziełem, jest wolny. Samodzielnie powołuje i odpowiada za stworzony na scenie sens. Jest sobą u siebie. Róbmy teatr! Tego nam życzę.

Anna Augustynowicz

Agnieszka Zawadka

Agnieszka Zawadka

Ambasadorka teatru z zamiłowania, pedagog z wykształcenia, marketerka z zawodu, amatorka fotografii z doskoku. Zawsze blisko ludzi, ich potrzeb i emocji. Angażuje się we wszystko, co czuje, że warto robić.
Agnieszka Zawadka

Latest posts by Agnieszka Zawadka (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*