Supermenka

21 marca 2016

Supermenka, Dorota Macieja, reż. Jerzy Gudejko, Teatr Kamienica

Monodram o kobiecie ambitnej, niezależnej, pracującej, chcącej żyć. Ta pesymistyczno-optymistyczna opowieść pokazuje (nie)codzienną walkę o godność. Tym razem kończy się happy-endem.

Supermenka

fot. teatrkamienica.pl

Supermenka pokazuje kilka lat życia współczesnej kobiety. Widzimy różne obrazy bohaterki w różnych momentach i sytuacjach życiowych. W roli głównej występuje Jowita Budnik, która wciela się w matkę, żonę, córkę, pracownika. Raz jest szczęśliwa, bogata, na szczycie kariery, a chwilę potem samotna, bezrobotna, zdesperowana. Supermenka to opowieść o życiu nieprzewidywalnym, pełnym zaskakujących zdarzeń i szarej prozy życia.

Akcja Supermenki może początkowo nużyć, bo rozkręca się powoli. Jednak z biegiem kolejnych wydarzeń, monodram wciąga widza. Przerysowane sceny bawią, uwypuklają problemy, poruszają. Można odnaleźć w nich cząstkę siebie lub dostrzec nieco humorystyczny obraz współczesnych kobiet. Jowita Budnik bardzo sprawnie żongluje maskami głównej bohaterki. Potrafi z dystansem podejść do swoich relacji z bliskimi i krytycznie ocenić sytuację zawodową, a przy tym nie zwariować! Chociaż spotykają ją ciężkie chwile, z uporem maniaka trzyma się standardów, do których przywykła. Żartuje ze swoich słabości, z dystansem podchodzi do porażek, ciągle szuka rozwiązań. Supermenka walczy nie tyle o przetrwanie, co o zachowanie godności. Nie traci nadziei i ciągle wierzy w lepsze jutro. Bardzo życiowa opowieść pesymistyczno-optymistyczna z happy-endem.

Supermenka to monodram zrealizowany na skrzętnie zaplanowanej scenie. Jednak to nie scenografia ani kostiumy bohaterki są najważniejsze. W centrum uwagi jest kobieta i jej zmagania z losem. To propozycja na wieczór z siostrą, mamą, przyjaciółką.

 

Agnieszka Zawadka

Agnieszka Zawadka

Ambasadorka teatru z zamiłowania, pedagog z wykształcenia, marketerka z zawodu, amatorka fotografii z doskoku. Zawsze blisko ludzi, ich potrzeb i emocji. Angażuje się we wszystko, co czuje, że warto robić.
Agnieszka Zawadka

Latest posts by Agnieszka Zawadka (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*