Dobrze żyjcie – to najlepsza zemsta – premiera w Teatrze Żydowskim

21 kwietnia 2016

Zapowiedź premiery spektaklu Dobrze żyjcie – to najlepsza zemsta w Teatrze Żydowskim.

Dobrze żyjcie – to najlepsza zemsta plakat

[ INFORMACJA PRASOWA ]

Premiera  spektaklu „Dobrze żyjcie – to najlepsza zemsta” w Teatrze Żydowskim

14 maja w Teatrze Żydowskim w Warszawie zaplanowana jest premiera spektaklu o Marcu ’68 pt. „Dobrze żyjcie – to najlepsza zemsta” w reżyserii Moniki Strzępki. Za tekst i dramaturgię odpowiada Paweł Demirski, muzykę napisze Stefan Wesołowski. Premiera odbędzie się w ramach obchodów jubileuszu 65-lecia Teatru Żydowskiego. Na kolejne pokazy zapraszamy 15 i 16 maja oraz 3, 4 i 5 czerwca.

„Dobrze żyjcie – to najlepsza zemsta” – eksplikacja:

Koniec lat 60. XX w. stanął pod znakiem buntu pierwszego powojennego pokolenia. W zachodniej części Europy i w Stanach Zjednoczonych dążono do zmiany przestarzałych struktur państwowych. Choć jeszcze nie istniało pojęcie globalizacji, to istniejący system światowy zaczął się trząść, protestowano od USA i Meksyku po Tokio. Również w Polsce i Czechosłowacji protestowali studenci przeciwko zaostrzającej się cenzurze i polityce wewnętrznej. Choć porównywanie wydarzeń z 1968 nie należy do najłatwiejszych, to należy zadać pytanie o to Marzec 1968 był konfliktem wyłącznie narodowościowym, czy też wpisuje się w ogólny kontekst społeczny, polityczny i gospodarczy tamtych czasów.

Odpowiedź na to pytanie jest tym trudniejsza, gdyż wciąż nie mamy pełni wiedzy na temat zakulisowych rozgrywek wewnątrz obozu rządzącego. Możemy się jedynie domyślać, w jaki sposób kryzys wykorzystywany był przez frakcję „partyzantów” gen. Nikołaja Tichonowicza Domko vel. Mieczysława Moczara i komu ze szczytów władzy zależało na przedłużaniu społecznych napięć.

Protesty z 1968 roku nabrały charakteru mitycznego. Stały się symbolami rewolucji, wyzwolenia i emancypacji, „apetytu na wolność”. Ich uczestnicy stanowią dziś elitę polityczną i intelektualną. Również w Polsce ludzie Marca odegrali ogromną rolę w transformacji ustrojowej i tworzeniu III RP, a część z nich wciąż jest obecna na scenie politycznej. Co zostało po głoszonych przez nich wówczas hasłach? Czy Marzec 1968 był na tle ówczesnych wydarzeń wyjątkowy? Czy Donald Tusk ma rację, dostrzegając podobieństwo obecnych napięć do sytuacji w 1968? Chcemy o tym zaśpiewać.

Premiera 14 maja 2016 r.

Reżyseria: Monika Strzępka
Tekst i dramaturgia: Paweł Demirski
Muzyka: Stefan Wesołowski
Scenografia: Martyna Solecka
Kostiumy: Arek Ślesiński
Asystentka reżyser: Sylwia Merk

Obsada:
Piotr Chomik, Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Ewa Greś, Genady Iskhakov, Ryszard Kluge, Grzegorz Kulikowski, Mariola Kuźnik, Paulina Lombarowicz, Małgorzata Majewska, Katarzyna Post, Joanna Przybyłowska, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Joanna Rzączyńska, Izabella Rzeszowska, Wanda Siemaszko, Agata Sierecka, Piotr Sierecki, Monika Soszka, Barbara Szeliga, Alina Świdowska, Dawid Szurmiej, Gołda Tencer, Małgorzata Trybalska, Ewa Tucholska, Roksana Vikaluk, Jerzy Walczak, Marek Węglarski, Wojciech Wiliński, Maciej Winkler, Piotr Wiszniowski

Pozostałe spektakle: 15.05., 16.05., 03.06., 04.06., 05.06. (spektakle w niedziele wystawiane są o 18.00, w pozostałe dni o 19.00)

Miejsce: Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Warszawa, Plac Grzybowski 12/16

Więcej informacji na stronie Teatru Żydowskiego 

Dobrze żyjcie - to najlepsza zemsta_ w Teatrze Żydowskim, próby, fot. Marta Kuśmierz Dobrze żyjcie - to najlepsza zemsta_ w Teatrze Żydowskim, próby, fot. Marta Kuśmierz Dobrze żyjcie - to najlepsza zemsta_ w Teatrze Żydowskim, próby, fot. Marta Kuśmierz Dobrze żyjcie - to najlepsza zemsta_ w Teatrze Żydowskim, próby, fot. Marta Kuśmierz Dobrze żyjcie - to najlepsza zemsta_ w Teatrze Żydowskim, próby, fot. Marta Kuśmierz Dobrze żyjcie - to najlepsza zemsta_ w Teatrze Żydowskim, próby, fot. Marta Kuśmierz

fot. Marta Kuśmierz

Agnieszka Zawadka
Latest posts by Agnieszka Zawadka (see all)
kochamteatr.info

Polityka cookies