Wiele demonów

10 kwietnia 2017

Wiele demonów, reż. Mikołaj Grabowski, Teatr Imka

Wiele demonów

Sztuka na podstawie książki Jerzego Pilcha w adaptacji reżysera Mikołaja Grabowskiego zawitała na warszawskiej scenie. Spektakl Wiele demonów to koprodukcja Teatru Nowego w Łodzi i Teatru Imka. 

Bohaterami spektaklu Wiele demonów jest społeczność Sigły, która w miejscowej gwarze oznacza „bagienko”. Spotkać w niej można różne indywidua. Bez trudu można rozpoznać w nich naszych bliskich, sąsiadów, a w końcu samych siebie. Okazuje się, że każdy skrywa jakąś tajemnicę, a tytułowy demon tkwi w każdym z nas.

Wiele demonów to jeden z bardziej osobliwych spektakli, jakie można zobaczyć na scenie Teatru Imka. Mieszanka dramatyzmu, komizmu, nostalgii, sensacji, humoru bezbłędnie utrzymuje uwagę widzów. Ale czegóż innego spodziewać się, kiedy spektakl reżyseruje Mikołaj Grabowski, a na scenie pojawiają się tacy aktorzy jak Iwona Bielska (ach, te jej łzy wylewane nad trumną Wzmożka!), Piotr Ligienza (pastorze!) czy Michał Sitarski.

Wiele demonów to niebywała mieszanka opowieści. Przeplata w sobie wątki życia, śmierci, ludzkich oczekiwań, rozczarowań, namiętności, zaskoczeń. Wszystko – jakby nigdy nic – pojawia się w scenach codziennego życia. Salwy śmiechu mijają się z pustą ciszą na widowni. Niedowierzanie zastępuje zadziwienie, tajemnica ustępuje zaskoczeniu. Ciężko ogarnąć zmysłami to, co dzieje się na scenie. Najlepiej oddają to słowa, które padają w trakcie sztuki: – Zagadki bytu w ciągu życia nie dasz rady rozwiązać, ale kanapkę możesz zjeść zawsze. 

Agnieszka Zawadka
Latest posts by Agnieszka Zawadka (see all)
kochamteatr.info

Polityka cookies