[PREMIERA] Legendy warszawskie

2 czerwca 2021

Zapowiedź premiery „Legend warszawskich” –przedsięwzięcia Teatru WARSawy oraz Teatru Syrena Syrena.

[ informacja prasowa ]

Legendy warszawskie – premiera 4 czerwca 2021 r. w Teatrze Syrena.

Spektakl w reż. Joanny Drozdy opowiada o Warszawie za pomocą piosenek, monologów, scen, numerów i skeczy. Premiera już 4 czerwca – w dniu święta stolicy. Choć nazwa może sugerować coś odwrotnego, jest to propozycja dla dorosłych widzów.

„Legendy warszawskie” to wspólne przedsięwzięcie Teatru WARSawy oraz Teatru Syrena. Spotkanie teatrów o takich nazwach musiało się tym skończyć – powstał spektakl o współczesnej i dawnej Warszawie, a legendy są tu tylko pretekstem do opowieści o mieście i jego mieszkańcach. Przedstawienie ma formułę komediowego programu teatralnego, składającego się z piosenek i scen. W tej formie Syrena opowiadała o rzeczywistości przez większość swojej historii – od powstania w 1945 roku, aż do lat dziewięćdziesiątych XX w. Teraz powraca do tej formuły.

– Złapałam za antologię legend wydaną przez Muzeum Warszawy i okazało się, że archetypy wciąż się powtarzają: bazyliszki są zapatrzone w swoje odbicia, spacerujące kaczym chodem księżniczki są całe w złocie, syreni śpiew uwodzi na niejednym Tik-Toku, a co druga dieta ma już legendarne wyniki. Nadałam nowy sens niektórym legendom, kilka wymyśliłam, a jedną zainscenizowałam w konwencji brazylijskiej telenoweli – opowiada reżyserka Joanna Drozda.

W czasie pandemicznego zamknięcia teatrów „Legendy warszawskie” były pokazywane na platformie VOD Teatru Syrena i doczekały się pierwszych recenzji. „Sceniczne widowisko w reżyserii Joanny Drozdy łączy w sobie pikantny kabaret z pantomimą, recitalem i stand-upem (…). Ogląda się to lekko i z niezobowiązującą przyjemnością” – pisał Michał Centkowski w „Newsweeku”.

Sceniczna premiera będzie wzbogacona o nowe numery, sceny i piosenki. Spektakl powstał w ramach projektu Społeczna Scena Debiutów, który realizuje Teatr WARSawy – producent „Legend warszawskich”.


Obsada i twórcy „Legend warszawskich”:

Obsada: Filip Cembala, Przemysław Glapiński, Marek Grabiniok, Magdalena Placek-Boryń/Beatrycze Łukaszewska, Agnieszka Rose, Anna Terpiłowska

Twórcy: Joanna Drozda (reżyseria, scenariusz i kostiumy), Michał Wybieralski (dramaturgia i współpraca scenariuszowa), Michał Aftyka (muzyka – debiut teatralny), Anna Macugowska (scenografia – debiut teatralny), Gustaw Trzciński (reżyseria światła), Aleksandra Tomaszewicz (charakteryzacja), Tomasz Filipczak (przygotowanie wokalne), Aleksandra Ślązak (produkcja), Marta Skoczek (inspicjentka).

Agnieszka Zawadka
Latest posts by Agnieszka Zawadka (see all)
kochamteatr.info

Polityka cookies